Translate

štvrtok 13. októbra 2016

Knižná dávka serotonínu

Milujem jeseň. Som si vedomá, že týmto patrím k menšine, ale čo už... Kým zvyšok národa nadáva na prudké ochladenie, ja plná nadšenia zo skrine vyťahujem moju zbierku šálov (aby som potom aj tak nosila dookola len ten jeden jediný najobľúbenejší) a zateplené bundy. Najradšej mám ten večerný studený opar čo padne na mesto, vzduch vtedy úplne inak vonia, ulica sa ponorí do hmly, a ja tú atmosféru prudko môžem. Vtedy sa nevyhýbam ani večerným prechádzkam so psom; zatiaľ čo po zvyšok roka je k večernému venčeniu psa odsúdený výlučne môj manžel. Nie je nič lepšie, ako keď mi tvár vyštípe studený vzduch, a ja sa potom zababúšim do teplej mäkkej deky s knihou v ruke, hrubými ponožkami na nohách a niečím tekutým na zahriatie (p.s. nemusí to byť nutne len čaj s medom :-D). Ale kľúčová je predovšetkým tá dobrá kniha! ...alebo obľúbený blog. Momentálne ale nemusím riešiť túto "dilemu", lebo autor jedného z blogov, nachádzajúci sa na dlhom zozname mojich obľúbených webstránok, vydal knižnú podobu svojich blogových zápiskov. Nie je ním nik iný ako Dominik Landsman, otec na materskej dovolenke. Ak ste ho doteraz nepoznali (čomu neverím), neodkladne kliknite na jeho blog (www.fotruv-denik.blog.cz). O čom píše je jasné! Keďže je na materskej dovolenke, jeho nevyčerpateľným zdrojom námetov je jeho malý syn a ich spoločný boj o prežitie :-D Jeho blog, a teda aj knihy, sú zárukou vašej dobrej nálady a prekvapenej hlavy vášho manžela vo dverách, keď tretíkrát v priebehu 15 minút chytíte záchvat smiechu. Nedávno vyšla aj slovenská verzia jeho knihy Denník moderného fotra (zatiaľ len prvá časť). Ja osobne som však siahla po českej verzii, niektoré výrazy proste prekladom strácajú svoje čaro. A mňa osobne dosť iritovala už len samotná zmena mena malého hrdinu (Čeněk dostal v slovenskej verzii meno Vinco). To však môže prekážať len ľuďom, ktorí sledujú samotný blog. Takže ak je Dominik Landsman pre vás nový pojem, kľudne si kúpte slovenskú jazykovú mutáciu tejto knihy. V každom prípade, zabavíte sa tak či tak, či už v českom alebo slovenskom jazyku ;-) 3 komentáre:

 1. Ano,presne toto zboznujem aj ja na jeseni,tie vecery.Dnes som sa mojmu muzovi snazila vysvetlit preco sa mi to tak paci,no zmohla som sa iba na to,ze som mu povedala,ze to ma čaro.A priznam sa,Dominika som nepoznala.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Majka to je práve presne ono, ten príjemný pocit na duši, ktorý nevieš opísať 😊 ale povedzme si úprimne, muži sú z Marsu, oni by to aj tak nepochopili 😁

   Odstrániť
 2. Ano,presne toto zboznujem aj ja na jeseni,tie vecery.Dnes som sa mojmu muzovi snazila vysvetlit preco sa mi to tak paci,no zmohla som sa iba na to,ze som mu povedala,ze to ma čaro.A priznam sa,Dominika som nepoznala.

  OdpovedaťOdstrániť